هیچ پیشنهاد مشخصی برای انتخاب کتری وجود ندارد. بسته به اینکه چه بودجه و امکاناتی دارید و اینکه در کجا چای را آماده و مصرف می کنید و نوع چای مصرفی شما انتخاب شما را مشخص میکند.

برای مثال اگر شما کتری روی اجاق گاز را انتخاب می کنید، شاید به این دلیل است که همیشه اجاق گاز در دسترس شماست و صدای قل قل کتری روی اجاق گاز یا سوت کتری هنگام رسیدن به نقطه جوش احساس خوبی به شما میدهد.

یا اگر کتری برقی را انتخاب می کنید احتمالا به این علت است که می خواهید به سرعت آب جوش را آماده نمایید و آب جوش با دمای کنترل شده (بخصوص برای انواع چای حساس به دمای جوش) در اختیار داشته باشید. مضاف بر اینکه در محل کار میتوانید بدون وابستگی به آبدارخانه و یا آشپزخانه چای دلخواه خود را آماده نمایید.

کتری برقی

در مواردی که سماور را برای دم آوری چای خود انتخاب می کنید احتمالا شما یک فرد عاشق چای (Tea Lover)  هستید که از کلیه مراحل درست کردن چای تا سرو آن و استایل حضور سماور در کنار خود و صدای دلنشین آن لذت میبرید.

احتمالا کودکی خیلی از شما در کنار این وسیله زیبا گذشته و طعم به یاد ماندنی چای های مادر بزرگ که در پای سماور چای خشک را با حوصله از قوطی فلزی به قوری منتقل میکرد، چشیده باشیم.

سماور

یکی دیگر از کتری های محبوب که معمولا در انباری و یا صندوق اتومبیل خیلی از ماها پیدا میشه کتری ذغالی ست. این وسیله تنها ابزاریست که با این نام خریداری نمیشود و عملا نوع استفاده آن این نام را به آن داده است.

کتری ذغالی همراه لحظات جذاب سفر و طبیعت گردی و پیک نیک ما ایرانی هاست و اصولا فرآیند تهیه چای با این کتری لذتی همطراز با نوشیدن آن چای دارد.

چای ذغالی

در نهایت مهم نیست چه نوع کتری را برای دم آوری چای انتخاب میکنید. ما با تولید چای تیمانه و دستوالعمل مخصوص آن بهترین چای را برای شما آورده ایم.


پاورقی :

دمای مناسب و استاندارد دم آوری هر نوع چای 

چای سفید                       65-70 درجه سانتی گراد

چای سبز                         75-80  درجه سانتی گراد  

چای اولانگ                     80-85  درجه سانتی گراد

چای سیاه                        100    درجه سانتی گراد (آب در حال جوش)

انواع دمنوش                    100    درجه سانتی گراد (آب در حال جوش)

آیا میدانید چرا برای تهیه چای های سفید و سبز نباید آب به نقطه جوش برسد؟

چون چای سفید و چای سبز در فرآیند آماده سازی اکسید نشده اند و در اثر برخورد با آب جوش شکننده و حساس هستند و طعم و عطر آنها آسیب می بیند . درصورت رعایت دمای آب برای این دو چای بی شک بهترین طعم با کمترین تلخی بدست خواهد آمد.